Ukončeme zimu!

Jaro je tady! Nová síla, svěží nápady a klíčící život. Dříve než začne něco nového, je třeba ukončit to staré. Zima je u konce. Dnes plánované společné vynášení Morany ze zřejmých důvodů neproběhne.

Jen si krátce připomeňme, co vynášení Morany znamenalo a v přetrvávajících tradicích stále znamená. Ano, byl to právě přelom zimy a jara, kdy bylo třeba „pustit“ pryč to, co je „nemocné“, strnulé, nefungující a svým způsobem zamrzlé. Uklidit si ve svém okolí i v sobě. Pustit dál nový život, který s každým jarem přichází.

Pojďme si, alespoň ve svých představách, každý svou „smrtku“ vynést.

Jak může vypadat taková Morana? Bývá to postava vytvořená z dřevěného kříže obaleného slámou či jiným přírodním materiálem a oblečená ve starých ženských šatech. Důležitým doplňkem každé Morany je náhrdelník z vyfouknutých vajec, tzv. vejdumků. Skořápky bez původního obsahu symbolizovaly cokoli bez života, něco prázdného, co už dál nebude pokračovat.

To vše je možné spálit nebo hodit do vody. Případně obojí. Zbavit se zimní tíhy a přes veškerá omezení, která nám v těchto týdnech přísluší, se nadechnout svěžího jarního vzduchu. Zkusme vzít veškerá omezení a konce jako čas pro novou příležitost, pro nové začátky.

Zasejme si obilí, ať se nám do Velikonoc zazelená.

Z naklíčeného hrachu nebo cizrny si opražme voňavou pučálku.

Zhluboka se nadechněme čerstvého vzduchu! Na pěkném místě v přírodě bez lidí, tam to bude nejlepší.  

Všímejme si důležitých věcí. Všímejme si pro vás důležitých lidí. Všímejme si krásy v maličkostech.

 

Přejme si klidnou postní dobu a jaro plné radosti!

 

Komentáře jsou vypnuty.