Bezpečnost dětí v terénu

Bezpečné riziko

Děti při pobytu v terénu mají tendence zkoušet zdolávat všemožné překážky, což je v pořádku. Pedagogové  jim toto umožňují pro rozvoj jejich fyzických schopností, sebedůvěry, sebepoznání. Dbají však na pravidla, která umožňují dítěti zdolat překážku bezpečně. Hovoříme o tom, že pedagogové dávají dětem možnost zakusit Bezpečné riziko.

Jde o to, že pedagog dítěti aktivitu nezakazuje, ale provází ho při ní a dbá na to aby dítě nepřekračovalo vlastní schopnosti a neriskovalo. Pedagogové dětem nikdy nepomáhají (nedrží například malé dítě za ruku aby se mohlo vyškrábat na kopec), ale vedou je k vlastnímu myšlení – jak se přes překážku dostanu? mohu ji obejít? nebo si najít jinou cestu?

Děti jsou vedeny k tomu aby poslouchaly vlastní tělo a nepřeceňovaly své schopnosti, což by mohlo vést k úrazu. Dále k tomu aby byly pozorné. Kamarádi, kteří čekají až budou moci zdolávat překážku také,  jsou vedeni k tomu aby klidně čekali a nestrkali se, aby udělali dostatečný prostor před překážkou pro toho, kdo na ní právě leze. Pokud dítě chce zdolat překážku, která je pro ostatní náročná, osloví pedagoga a za jeho souhlasu a jištění vyzkouší své schopnosti.

Předškolní věk je vhodný pro vštěpování pravidel bezpečného chování v terénu a pro vytvoření návyku bezpečného a pozorného chování při zdolávání různorodého terénu. Můžeme tak využít práci s Bezpečným rizikem k prevenci úrazů.

Pedagogové jsou vybaveni Kurzem první pomoci se zaměřením na děti od ZdrSEM a mají vypracován krizový plán.

Klíšťata

Následující text připravila pro www.lesnims.cz MUDr. Marie Frolíková (text je zkrácen).

Klíšťata jsou nedílnou součástí nejen přírody ale i odstrašujících reklam. Neměla by však být důvodem, proč se bát více, než je zdrávo.

Jak se před klíšťaty chránit?

1. Zabránit klíštěti se přisát ODĚVEM A POUŽITÍM REPELENTU

ODĚV:
 • pokrývka hlavy
 • triko/bunda s dlouhým rukávem, nejlépe do manžety, optimálně ještě z hladkého materiálu, aby bylo pro klíště obtížnější se udržet. Asi by byla lepší tmavší barva, protože světlejší barvy jsou pro hmyz obecně přitažlivější, ale zase naopak je na něm lezoucí klíště lépe pozorovatelné a můžeme mu včasným odklizením zabránit se přisát.
 • dlouhé kalhoty –opět optimálně z hladkého materiálu
 • pevné, nejlépe kotníkové boty, do nichž je dobré kalhoty zastrkat
REPELENTY:
 • Můžete si jej vyrobit sami doma. Postačí jen pár ingrediencí, trocha času a pak lahvička s rozprašovačem. Zde tedy pár inspirativních receptů:
  (převzato z http://www.klistova-encefalitida.cz a http://www.karelhadek.cz):
  2 lžíce rostlinného oleje + 20 kapek růžového oleje (určitě je možné použít i jiné éterické oleje)+ šálek vody nebo 2 díly vody + 1 díl jablečného octa + Váš (resp. Vašeho potomka) oblíbený éterický olej. Lze použít např. tyto éterické oleje: Cedr, citrón, citronela, eukalyptus, hřebíček, lavandin, tymián, túje a v rostlinném oleji je naředit v koncentraci 2-5 %.
 • Další repelenty, které jsou v drogeriích či lékárnách k dispozici, ale které obsahují spíše syntetické účinné složky, jsou např. OFF, Predator, Biolit, Diffusil, Repelan, Autan atd…). Většina těchto repelentních přípravků obsahuje složku DEET: DEET hmyz nezabíjí, ale odpudí ho dříve, než se dostane do kontaktu s lidskou pokožkou. Přípravky by neměly být používány pod oblečení nebo na poraněnou pokožku, aplikovat se mají jen na exponovaná místa, případně povrch oděvů. Ve vzácných případech může dojít k podráždění kůže. DEET může při vniknutí do oka způsobit podráždění a nesmí se vzhledem k malému riziku toxicity požívat. Pokud již není přípravek zapotřebí nebo v mezidobí mezi jednotlivými aplikacemi, je doporučeno přípravek smýt.
 • Repelenty na přírodní bazi, dostupné v obchodní síti, jsou tyto zn.: ESI Mosquito nebo Alfa Effitan

2. Když už se klíště přisálo

ODSTRANĚNÍ:

Když už někde na těle zjistíme přisáté klíště, je potřeba ho co nejrychleji a správně odstranit. Pokud je klíště infikované, pravděpodobnost přenosu nákazy na člověka stoupá s dobou, po kterou je klíště přisáté. Proto děti kontrolujeme v době výskytu klíšťat každý den!

Způsob vytahování klíšťat přejali pedagogové Lesního klubu Zvonek na kurzu první pomoci zaměřeném na děti, organizace ZDrSEM:

Klíště se opatrně a zároveň rychle seškrábne tupou hranou kuchyňského nože. Pokud v kůži zůstane část klíštěte (hlavička), vytáhne se podobně jako tříska a ranka se vydesinfikuje. Klíště je potřeba vytáhnout rychlým způsobem, pokud jej v kůži necháme a dusíme například olejem, klíště do těla vypouští nežádoucí látky a možnost nákazy je vyšší.

3. Jak se chovat po odstranění klíštěte?

V první řadě zůstat klidný. Podpořit, dle vlastních zvyklostí a zkušeností, imunitní systém dítěte a následující čtyři týdny je nevystavovat nadměrné fyzické zátěži (např. celodenní pobyt u vody, na slunci, je z pohledu fungování imunitního sytému silná zátež). Neznamená to, že dítě nemá dále chodit do lesní MŠ – zde je obecně dodržován takový režim, který není pro dětský organizmus silně fyzicky zatěžující (jinak by děti po pár dnech v lesní MŠ odpadly únavou).

Dále po dobu 4 týdnů pozorně sledovat zdravotní stav dítěte.

Co sledovat, jaké jsou projevy infekce virem klíšťové encefalitidy: Pro toto onemocnění je typický dvoufázový průběh. Zhruba 2 týdny po přisátí klíštěte se u

60 % infikovaných objeví chřipkovité příznaky – horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, nechutenství. Po několika dnech příznaky spontánně odeznívají. Pak zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků a u některých pacientů touto fází nemoc skončí, dochází k úplnému uzdravení a celoživotní obranyschopnosti proti viru.

Druhá fáze onemocnění se zpravidla ohlásí nástupem bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je zpravidla světloplachý, přidává se nevolnost, zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji (postižený není schopný dát bradu na prsa, dává přednost vodorovné poloze…). Dále může být přítomen svalový třes, slabost v končetinách, polykací potíže, závrativost, dále i poruchy spánku (nejčastěji převrácení spánkového rytmu), dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu a uzdravení.

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků různé závažnosti. Patří k nim například chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost, deprese nebo obrny končetinových svalů. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

A ještě pár soukromě-odborných poznámek: onemocnění klíšťovkou je u dětí spíše přeceňováno a u dospělých spíše podceňováno, protože právě u dospělých jsou trvalé a vážnější následky častější. Samozřejmě tím nechci vzbudit dojem, že o zas tak moc nejde, že klíšťovka u dětí je banalita. Rozhodně není a je opravdu nutné být po přisátí klíštěte všímavý a dítě hlídat. Jen by bylo škoda vytvářet atmosféru, že klíšťata jsou vraždící hmyzí stroje.

Komentáře jsou vypnuty.