Novoroční SWAP ve Zvonku

…aneb Co jste o swapu možná nevěděli

Jako každým rokem i letos pořádáme novoroční SWAP pro širokou veřejnost a okolí Opavy organizovaný lesním klubem Zvonek a jeho příznivci.

Ti co se již někdy obdobné akce zúčastnili ví, že SWAP je tak trochu jiný název pro starý dobrý „blešák“.

Ale jaké jsou vlastně důvody toho, že takový „blešák“ pořádá zrovna lesní školka a jsou zde nějaká pravidla?

Pro ty z vás, kteří jsou více zvídaví, vložím malou informační vsuvku, ostatní nechť klidně přeskočí až na 4 pravidla správného swapera.

Co je to SWAP a proč jej zkusit?

Samo slovo swap znamená v angličtině „vzájemnou výměnu“. Na swap se chodí hlavně kvůli tomu, že lokální výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Nebo-li nevyhazujete, co už nepotřebujete, ani nenakupujete, jednoduše měníte a posíláte dál.

Jak by se mohlo někomu na první dojem zdát, nejedná se pouze o výměnu kusů oděvů či doplňků. Velké oblibě se těší i swapování knih, rostlin, potřeb do domácnosti, či vlastních výpěstků a výrobků jako jsou marmelády a jiné zavařeniny.

Organizace takové akce je náročná na prostory i čas, a je proto pochopitelné, že se vždy vybírá symbolické vstupné, v našem případě 50,-Kč.

Na závěr je třeba zmínit, že věci které nenajdou svého nového majitele nekončí na skládce, ale po vytřídění putují dále k potřebným přes charitativní organizace sídlící v Opavě.

A zde slíbená 4 pravidla správného swapera:


👍  Na výměnu nosíme jen věci ve skvělém stavu a čisté, prostě takové, které bychom s radostí darovali i své nejlepší kamarádce.


✌️ Ideální stav je, když přineseme jen tolik věcí, které uneseme a obdobné množství si také odnášíme. Nejedná se sice o výměnu „kus za kus“ je ale fajn ctít určitou míru, např. do 20ks.


🤟 Záměrem je udělat radost ostatním, zbavit se věcí smysluplně a nechat se překvapit, co pro nás swap přichystal. Je dobré si určit, co potřebujeme, pak většinou na swapu právě takový potřebný poklad najdeme, resp. se nám snadněji ukáže.


🖖 Ohleduplnost k ostatním je základ, stejně tak navrácení věcí na svá místa a ramínka.

(pravidla volně převzata z FB stránek SWAP Prague)

Sdílejte